کاردرمانی دست چیست؟

کاردرمانی دست می‌تواند تا حد زیادی به بهبود وضعیت شما کمک کند و باعث شود که اگر به مشکلاتی مانند اوتیسم، فلج مغزی و مواردی از این قبیل دچار هستید، خیلی راحت بتوانید کارهای روزمره خود را انجام دهید؛ زیرا بدون تمرین نمی‌توانید به این مهم دست پیدا کنید. ما در این مبحث به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم که کاردرمانی دست دقیقاً چیست، چه کاربردهایی دارد، برای چه بیماری‌هایی مناسب است و شما بعد از آن چه نتیجه‌ای می‌گیرید. البته بسیار مهم است که به سراغ بهترین مرکزکاردرمانی دست در تهران بروید که می‌تواند بهترین تمرینات را به شما ارائه دهد و باعث شود که در سریع‌ترین زمان ممکن بیشترین میزان بهبودی را داشته باشید. با ما همراه باشید تا در این باره اطلاعات کافی در اختیارتان قرار دهیم و با این درمان موثر آشنا شوید.

کاردرمانی دست در تهران - کلینیک پازل

منظور از کاردرمانی دست چیست؟

کاردرمانی دست به نوعی از کاردرمانی گفته می‌شود که با استفاده از آن مچ دست، کف دست و اندام فوقانی توانبخشی می‌شود. در نتیجه از شدت خیلی از آسیب‌ها و بیماری‌های مزمن جلوگیری خواهد شد. هدف از کاردرمانی برای دست این است که شما بتوانید وظایف معمول و کارهای روزانه خود را خیلی راحت‌تر انجام دهید. کارهایی مانند غذا خوردن، آشپزی، تایپ، استفاده از قلم و مداد، مسواک، بستن بند کفش، بلند کردن اشیا و موارد این چنینی که برای انجام آن ها نیاز به نیروی دست دارید.

هدف اصلی کاردرمانی برای دست، افزایش عملکرد و بهبود کیفیت زندگی است. با توجه به اینکه دست‌ها ابزار اصلی ما برای انجام بسیاری از فعالیت‌های روزمره هستند، داشتن یک رویکرد کاردرمانی موثر می‌تواند به بهبود عملکرد کلی منجر شود.

در مرکزکاردرمانی دست در غرب تهران، بیماران بر اساس نوع اختلالات خود دسته‌بندی می‌شوند. اگر شما یا یکی از اطرافیان‌تان از اختلالات نورولوژیک مانند تومور، ام اس، سکته مغزی، پارکینسون، ضایعات نخاعی یا اختلالات مخچه رنج می‌برید، در دسته‌بندی اول قرار می‌گیرید. اگر از اختلالات ارتوپدی مانند شکستگی، سوختگی، بد شکلی‌های مربوط به بدو تولد، پارگی تاندون، پارگی عصب، اقدامات قبل و بعد از جراحی و موارد مشابه رنج می‌برید، در دسته‌بندی دوم قرار می‌گیرید.

بهترین کاردرمانی غرب تهران - کلینیک پازل

کاردرمانی دست کودکان

کاردرمانی دست کودکان به معنای توانبخشی کودکانی است که از اختلالات مربوط به دست خود رنج می‌برند. این رویکرد درمانی که به عنوان یک روش موثر و قابل اعتماد شناخته شده است به تقویت عملکرد دست، تسهیل رشد و افزایش استقلال کودکان در انجام فعالیت‌های روزمره کمک می‌کند. تمرکز اصلی این رویکرد بر رفع کمبودها یا اختلالات مختلف است که می‌تواند شامل مشکلات شناختی و رفتاری، مراقبت از خود، حرکت حسی و انجام کارهای ظریف باشد. این رویکرد که معمولاً از طریق بازی، فیزیوتراپی و استفاده از وسایل مختلف اجرا می‌شود، یکی از شاخه‌های مهم برای بهبود فعالیت دست کودکان است. با مراجعه به بهترین کاردرمانی غرب تهران تمرینات مناسب برای فرزندانتان انجام می‌شود و شما بعد از آن شاهد نتایج قابل توجهی خواهید بود.

هزینه کاردرمانی دست در تهران - کلینیک پازل

کاربرد کاردرمانی دست

کاردرمانی دست برای افرادی مناسب است که به خاطر مشکلات و اختلالات ذهنی، جسمی و حرکتی دچار مشکل شده‌اند. مثلاً مبتلا به سندروم دان، اوتیسم، فلج مغزی و اختلالاتی از این قبیل هستند یا حتی تصادف یا کهولت سن هم می‌تواند این اختلالات را در بدن و دست‌ها به وجود آورد. همین باعث می‌شود که به خاطر این اختلالات نتوانند دست خود را جابجا کنند و از انجام کارهای روزمره باز بمانند؛ به خاطر همین تمرینات کاردرمانی برای آنها تجویز می‌شود.

مزایای کاردرمانی دست

از مزایا و فوایدی که برای کاردرمانی وجود دارد، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

بافت نرم رهاسازی می‌شود.

وضعیت حرکتی بهبود بخشیده خواهد شد.

دامنه حرکتی مفاصل نسبت به قبل افزایش پیدا می‌کند.

عضلات ضعیف شده به خوبی تقویت می‌شوند.

انجام کارهای روزمره خیلی راحت‌تر خواهد شد.

انجام ماساژ که می‌تواند بدن فرد مبتلا را ریلکس و آرام کند.

تمرینات کاردرمانی برای دست

اگر می‌خواهید کاردرمانی دست را انجام دهید، باید در مورد تمرینات آن اطلاعات داشته باشید.‌ تمرینات کاردرمانی برای این قسمت یک سری موارد را شامل می‌شود که بر اساس تشخیص پزشک و علائمی که دارید، آنها را برایتان در نظر می‌گیرند که شامل موارد زیر هستند:

کاردرمانی دست کودکان - پازل
وسایل کاردرمانی دست - مرکز کاردرمانی پازل

بعد از مراجعه به بهترین کار درمانگر اوتیسم در تهران یا کاردرمانی برای دست می‌توانید خیلی راحت این تمرینات را انجام دهید. این تمرینات تخصصی که توسط یک پزشک ماهر و با تجربه آموزش داده شده و توصیه می‌شوند، به شما کمک می‌کنند تا به سرعت به نتایج مطلوب برسید و تمرینات بدنی خود را به خوبی انجام دهید. برخی از این تمرینات عبارتند از:

مشت کردن دست

در این تمرین، شما باید به سادگی دستان خود را مشت کنید و به طرف جلو بکشید.

کشش انگشتان

در این تمرین، دست شما باید در حالت عادی باز باشد. انگشتان شما باید صاف قرار بگیرند و حدوداً یک دقیقه آن را در این حالت نگه دارید. سپس با دست دیگر، انگشتان خود را بکشید.

بلند کردن انگشتان

این تمرین اینگونه است که باید دست را بر روی میز قرار داده و انگشتان‌تان را به آرامی بلند کنید که حدوداً بین ۸ تا ۱۲ دقیقه هم به طول می‌انجامد.

لمس انگشت شست

این تمرین می‌تواند در حالت ایستاده انجام شود. شما باید هر یک از انگشتان خود را دراز کنید و با استفاده از آن، انگشت شست خود را لمس کنید.

کشش پنجه

در این تمرین، زمانی که کف دست شما به سمت بیرون قرار گرفته، انگشتانتان باید به مدت ۳۰ الی ۶۰ ثانیه در حالت پنجه حرکت کند و تا حد ممکن حالت کششی داشته باشد.

تقویت دست با توپ

شما باید یک توپ تقویت کننده سفت را بردارید. حداکثر تلاش خود را برای فشار دادن به این توپ ۱۰ الی ۱۵ بار با هر دستتان بکنید.

نیشگون گرفتن

در این تمرین باید یک خمیر بازی یا یک اسفنج نرم بین انگشتان دست یا انگشتان شست و اشاره قرار داده شود. حدوداً یک دقیقه باید در آن حالت بماند و ۱۰ الی ۱۵ بار باید این حرکت تکرار شود. با مراجعه به یک کلینیک کاردرمانی دست در تهران می‌توانید خیلی راحت این تمرینات را پیش ببرید.

تمرینات کاردرمانی در منزل

بعد از اینکه شما به کلینیک مراجعه می‌کنید و تمرینات کاردرمانی را انجام می‌دهید، یک سری تمرینات آموزشی برای شما دارند که باید آنها را در منزل به انجام برسانید. در واقع کاردرمانی به عنوان شاخه‌ای از علم پزشکی معرفی می‌شود که قرار است توانایی حرکتی، ذهنی و جسمی بیماران را مدیریت کند و اختلالات مختلف مانند سندروم داون، اوتیسم و فلج مغزی در آن بهبود پیدا می‌کند. اگر هم دست این افراد آسیب دیده باشد، با کاردرمانی وضعیت را بهبود می‌بخشند. البته گاهی اوقات عملکرد غیر طبیعی دست به خاطر اختلالات ذهنی است که به شما معرفی کردیم.

پس تمرینات کاردرمانی در منزل هم باید انجام شود. این تمرینات باید دقیقاً طبق تجویز پزشک باشد و از قبل باید زیر نظر پزشک آن را تمرین کنید تا مطمئن شود که می‌توانید به خوبی آن را انجام دهید و بعد مجوز می‌گیرید که در منزل خودتان کار را پیش ببرید.

اگر شما برای کاردرمانی دست در تهران  به مرکزی مراجعه کنید، آنها به طور کامل تمامی این موارد را به شما آموزش می‌دهند. معمولا تمرینات کاردرمانی در منزل برای کودکان هم اهمیت بسیار زیادی دارد؛ زیرا ممکن است در فضای کلینیک خیلی احساس راحتی نداشته باشند و مجبور شوند خیلی از تمرینات را در منزل با والدین خود انجام دهند.

بهترین کلینیک کاردرمانی دست در غرب تهران - کلینیک پازل

کودکان معمولاً در محیط منزل حس آرامش بیشتری دارند. به خاطر همین اثرگذاری این تمرینات برای آنها افزایش پیدا می‌کند؛ اما حتماً والدین باید به خوبی آموزش دیده باشند و تمرینات را زیر نظر پزشک داخل کلینیک انجام دهند، ایرادات آنها برطرف شود و بعد به خوبی این تمرینات را در خانه برای فرزندان اجرا کنند. در مورد گفتار درمانی کودکان هم وضعیت همین است. در کلینیک های کاردرمانی معمولا تمامی تمرینات مثل کاردرمانی دست، کاردرمانی جسمی، گفتاردرمانی و … انجام می شود. بهترین گفتار درمانی غرب تهران هم یک سری تمرینات را برای منزل در نظر می‌گیرند که به پیشرفت سریع‌تر فرزندانتان کمک خواهد کرد.

جلسات کاردرمانی در کلینیک پازل

خدمات کاردرمانی دست در تهران در کلینیک پازل

بعد از اینکه شما به کلینیک مراجعه می‌کنید و تمرینات کاردرمانی را انجام می‌دهید، یک سری تمرینات آموزشی برای شما دارند که باید آنها را در منزل به انجام برسانید. در واقع کاردرمانی به عنوان شاخه‌ای از علم پزشکی معرفی می‌شود که قرار است توانایی حرکتی، ذهنی و جسمی بیماران را مدیریت کند و اختلالات مختلف مانند سندروم داون، اوتیسم و فلج مغزی در آن بهبود پیدا می‌کند. اگر هم دست این افراد آسیب دیده باشد، با کاردرمانی وضعیت را بهبود می‌بخشند. البته گاهی اوقات عملکرد غیر طبیعی دست به خاطر اختلالات ذهنی است که به شما معرفی کردیم.