کاردرمانی ذهنی در تهران

والدینی که در تهران زندگی می‌کنند و کودکشان به کاردرمانی ذهنی در تهران نیاز دارد معمولاً زمان زیادی را صرف یافتن بهترین مرکز کاردرمانی ذهنی در تهران می‌کنند. درمان کودکانی که توانایی محدودی برای انجام کارهای ذهنی دارند به نوبه خود دشوار است و فشار و استرس زیادی را به خانواده‌ها وارد می‌کند. بنابراین لازم است که مرکز کاردرمانی در راستای بهبود این کودکان قدمی راسخ بردارد و در مسیر بهبود این کودکان به آنها یاری نماید. ما در مرکز کاردرمانی پازل مفتخریم که به شما بگوییم با چندین سال سابقه فعالیت در زمینه کاردرمانی کودکان خاص یارویاور شما در این مسیر خواهیم بود. در مرکز پازل کاردرمانی ذهنی کودکان همراه با حرکت و کاملاً عینی است تا این چرخه برای آنها مفید و اثربخش باشد. به یاد داشته باشید که در کاردرمانی ذهنی کودکان مهارت جدید باید با مهارت دانش قبلی مربوط باشد و کاردرمانگر به‌تدریج بر سختی و دقت آن بیفزاید.

کاردرمانی ذهنی چیست؟

کاردرمانی یک رشته توان‌بخشی است که به سه دسته روانی، جسمانی و ذهنی تقسیم می‌شود. کاردرمانی ذهنی یکی از شاخه‌های کاردرمانی است که روی تقویت و درمان مهارت‌های ذهنی تمرکز دارد. کاردرمانی ذهنی طیف گسترده‌ای از اختلالات روانی را تحت پوشش قرار می‌دهد و روی سلامت روان افراد جامعه تمرکز دارد. علاوه بر این کاردرمانی ذهنی در تهران ارتباط بین جسم و ذهن را در نظر می‌گیرد و بر اساس آن یک برنامه معین در مورد تقویت ارتباط ارائه می‌کند. در کاردرمانی ذهنی کودکانی که به دلیل اختلالات مختلف با تأخیر در مراحل رشد مواجه می‌شوند تحت درمان قرار می‌گیرند. به‌این‌ترتیب کودک با کمک کاردرمانی ذهنی در تهران می‌تواند حداکثر توانایی را کسب کند. با کاردرمانی ذهنی اختلاف بین سن رشد و سن تقویمی کاهش پیدا می‌کند و بیمار روزبه‌روز بهبود پیدا می کند. به یاد داشته باشید که مدت‌زمان بهبود کودک متغیر است؛ اما همکاری کودک و خانواده او می‌تواند در بهبود هر چه سریع‌تر کودک مؤثر باشد. چیزی که کاملاً روشن و واضح است این است که درمان زودهنگام چنین کودکانی از بروز ناتوانی‌ها در درازمدت جلوگیری می‌کند.

اهداف کاردرمانی ذهنی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که پیش از هر توضیح اضافه‌ای به اهداف کاردرمانی ذهنی در تهران می‌پردازیم این است که با شناخت اهداف کاردرمانی ذهنی در تهران می‌توان گروه هدف و بیمارانی که به این کاردرمانی احتیاج دارند را مشخص کرد. درمانگران مرکز پازل ابتدا زمینه‌های مشکل در فرد را پیدا می‌کنند و سپس متناسب با زمینه‌های مشکل برای درمان فرد برنامه‌ریزی می‌کنند. کاردرمانی معمولاً اهداف زیادی را به همراه دارد؛ اما یکی از مهم‌ترین اهداف کاردرمانی ذهنی بهبود کیفیت زندگی فرد و افزایش استقلال او است. علاوه بر این کاردرمانی ذهنی به افراد کمک می‌کند تا با چالش‌های زندگی روزمره ناشی از بیماری‌های روحی و روانی مقابله کنند. سایر اهداف کاردرمانی ذهنی در غرب تهران به شرح زیر است:

تقویت حس عمقی

آموزش مهارت حل مسئله

افزایش اعتمادبه‌نفس

دستورپذیری

افزایش توجه و تمرکز

افزایش تحمل کاری

تقویت حافظه

آموزش مهارت‌های اجتماعی

افزایش توجه و تمرکز

افزایش هماهنگی بین چشم و دست

آموزش مهارت‌های روزمره زندگی

چه افرادی به کاردرمانی ذهنی نیاز دارند؟

جالب است بدانید کاردرمانی ذهنی فقط مخصوص کودکانی که در انجام مهارت‌های کلی و جزئی با مشکل مواجه هستند، نیست؛ بلکه بزرگسالان نیز در برخی موارد به کاردرمانی ذهنی بزرگسالان نیاز دارند. معمولاً افرادی که در عملکرد حسی، ادراک بینایی و کارکرد مخچه با مشکل مواجه هستند باید توسط یک کاردرمانگر تحت کاردرمانی ذهنی قرار بگیرند. کاردرمانی ذهنی برای افرادی که با مشکلات زیر دست‌وپنجه نرم می‌کنند کاربرد دارد:
کاردرمانی ذهنی در غرب تهران - مرکز پازل

مبتلایان به فلج مغزی

بیماران با ضعف در مهارت‌های ترسیمی

کودکان دچار تأخیر رشدی

افراد مبتلا به استرس شدید

سندروم‌های ژنتیکی و مادرزادی مثل سندروم داون و تورت

افراد با اختلالات مخچه

اختلال کمبود توجه _ بیش‌‌فعالی

عقب‌ماندگی ذهنی

مشکلات مربوط به کهن‌سالی و سالمندی

اختلال در حواس و حافظه

اختلال ریاضی

فوبیا

سوء مصرف مواد مخدر

شیزوفرنی

افراد دچار مشکل در ارتباطات

مشکلات روحی و خلقی مثل افسردگی و دوقطبی

استرس مزمن

افراد دچار سکته مغزی و سایر آسیب‌های ذهنی

اختلالات رفتاری مثل پرخاشگری و جوییدن ناخن

کودکانی که با مشکلات اختلالات نافذ رشدی مثل اوتیسم دست‌وپنجه نرم می‌کنند

مراحل رشد ذهنی و شناختی کودک

به طورکل ولی می‌توان گفت مراحل رشد ذهنی و شناختی در کودک پیوسته است؛ اما ازآنجایی‌که مرز دقیقی بین آن وجود ندارد نمی‌توان آنها را به‌صورت دقیق مرحله‌بندی کرد. البته طبق نتایج آزمایشات کارشناسان و محققان می‌توان مراحل رشد ذهنی و شناختی کودک را به‌صورت زیر مرحله‌بندی کرد:

مرحله اول؛ از زمان تولد تا سه‌ماهگی

معیارهای رشدی کودک روی یادگیری در مورد محیط و بدن و احساسات پایه تمرکز دارند. علاوه بر این در بازه تولد تا ۳ ماهگی کودک می‌تواند فعالیت‌های زیر را آغاز کند :

بهترین کاردرمانی غرب تهران - پازل
کاردرمانی ذهنی در خانه - مرکز کاردرمانی اوتیسم پازل

مرحله دوم؛ از ۳ تا ۶ ماهگی 

گرچه توانایی ادراکی و ذهنی کودک از بدو تولد درحال‌رشد هستند؛ اما در بازه ۳ تا ۶ ماهگی است که کودک از لحاظ تفسیر اطلاعات و ادراک رشد می‌کند. کودک در بازه ۳ تا ۶ ماهگی قادر است فعالیت‌های زیر را انجام دهد :
مرحله سوم: از ۶ تا ۹ ماهگی
اگرچه کودک در ماه‌های اولیه تولد قادر نیست بگوید به چه چیزی فکر می‌کند؛ اما محققان با انجام برخی فعالیت‌های خلاقانه توانستند عملکرد درونی مغز کودک را آشکار کنند و در مورد عملکرد ذهنی او اطلاعاتی کسب کنند. مطابق تحقیقات انجام شده توسط محققان یک کودک در بازه ۶ تا ۹ ماهگی می‌تواند فعالیت‌های زیر را انجام دهد:
کاردرمانگر اوتیسم در تهران - مرکز پازل
مرکز کاردرمانی ذهنی غرب تهران - مرکز پازل
مرحله چهارم؛ از ۹ ماهگی تا ۱۲ ماهگی
در این بازه کودک خود را بیشتر با محیط فیزیکی اطراف تطبیق می‌دهد؛ ازاین‌رو جهان اطراف را با عمق بیشتری جست‌و‌جو می‌کند. در مرحله چهارم از مراحل رشد ذهنی و شناختی کودک قادر است فعالیت‌های زیر را انجام دهد:

کاردرمانی ذهنی در اختلالات طیف اوتیسم

همان‌طور که می‌دانید اوتیسم یک اختلال کارکردی مغزی است که تا حد زیادی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اختلالات طیف اوتیسم معمولاً بر عملکردهای ذهنی و اختلال بر گفتار تأثیر گذارند که با کاردرمانی ذهنی و آموزشی قابل‌درمان هستند. عمده مشکلات ذهنی افرادی که با اختلال اوتیسم دست‌وپنجه نرم می‌کنند شامل مواردی نظیر مشکلات حافظه، اختلالات شناختی و دیداری و مشکلات توجه و تمرکز است. بنابراین برای درمان فردی که اختلال اوتیسم دارد متخصص کاردرمان و گفتاردرمان باید با یکدیگر همکاری کنند. البته در صورتی کاردرمانی ذهنی در تهران کاملاً مؤثر است که در سنین پایین‌تر انجام شود. علاوه بر این سطح اختلال طیف اوتیسم نیز در بهبود بیمار بسیار مؤثر است. به یاد داشته باشید که کاردرمانی ذهنی در تهران یک درمان اساسی برای کودکان مبتلا به طیف اوتیسم است؛ بنابراین والدین گرامی باید با یک کاردرمانگر متخصص و باتجربه دراین‌خصوص مشورت کنند.

نمونه تمرینات کاردرمانی ذهنی

یکی از مواردی که در کاردرمانی ذهنی در تهران بسیار مؤثر است انجام تمرینات کاردرمانی ذهنی است. تمرینات کاردرمانی ذهنی در تهران مدل‌های مختلفی دارند که هر کدام به نوبه خود بدن و سلامتی کودک را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. به یاد داشته باشید که میزان اهمیت و تأثیرگذاری تمرینات کاردرمانی مختلف به مشکل ذهنی کودک بستگی دارد. درمانگر در طول تمرینات کاردرمانی ذهنی به انجام تمرینات زیر می‌پردازد:

تمرینات ادراکی

تمرینات مربوط به توجه

تمرینات مربوط به تحمل کاری

تمرینات تفکر انتزاعی

تمرینات مربوط به تقویت حواس کودک (حواس وستیبولار)

تمرینات مربوط به دستورپذیری

تمرینات مربوط به حل مسئله

تمرینات اصلاح اختلالات رفتاری کودکان

وظایف کاردرمانگر

وظایف کاردرمانگر برای کاردرمانی ذهنی کودک به شرح زیر است :
بهترین کاردرمانگر غرب تهران - مرکز اوتیسم تهران

هزینه کاردرمانی ذهنی در تهران

اگر قصد دارید کاردرمانی ذهنی کودک خود را در یک مرکز کاردرمانی ذهنی غرب تهران انجام دهید، باید بدانید که هزینه‌های کاردرمانی ذهنی در تهران به عوامل مختلفی نظیر نوع بیماری، نوع خدمات دریافتی و مدت‌زمان دریافت خدمات بستگی دارد. علاوه بر این سطح تحصیل کاردرمانگر نیز در تعرفه جلسات کاردرمانی ذهنی در تهران مؤثر است. به‌عنوان‌مثال فردی که در زمینه کاردرمانی دکترا دارد نسبت به سایر افراد هزینه بیشتری را دریافت می‌کند. هر سال وزارت بهداشت هزینه هر جلسه کاردرمانی را مشخص می‌کند و کاردرمانگران هزینه اعلام شده توسط وزارت بهداشت را از بیماران خود دریافت می‌کنند. اگرچه در ابتدای مسیر تعداد جلسات کاردرمانی کودک زیاد است و هزینه هنگفتی را به خانواده تحمیل می‌کند؛ اما به یاد داشته باشید که هر چه روند درمان زودتر انجام شود کودک شما سریع‌تر بهبود پیدا می‌کند. علاوه بر این هر چه تمرینات و عملکرد کودک شما بهتر شود تعداد جلسات کاردرمانی نیز کاهش پیدا می‌کند.

پازل؛ بهترین مرکز کاردرمانی ذهنی در غرب تهران

زمانی که برای درمان اختلالات ذهنی کودک خود به بهترین مرکز کاردرمانی در تهران مراجعه می‌کند کاردرمانگر ابتدا ضعف‌های کودک در انجام کارهای معمولی و روزمره را شناسایی می‌کند و سپس یک برنامه دقیق و مؤثر برای بهبود او ارائه می‌کند. به یاد داشته باشید که بروز رفتار تهاجمی و غیرمنطقی در خصوص چنین کودکانی اصلاً صحیح نیست؛ زیرا آنها نیز مانند سایر کودکان می‌توانند بازی‌ کنند، با سایر کودکان ارتباط برقرار کنند و فعالیت‌های روزمره را انجام دهند. شما به‌عنوان والدین باید در این مسیر همراه آنها باشید و از کاردرمانی ذهنی در خانه غافل نشوید. به یاد داشته باشید که کاردرمانگران ما در مرکز کاردرمانی پازل شما را در این مسیر تنها نخواهند گذاشت و تا بهبود کودک در کنار شما خواهند بود.