طول عمر کودکان اوتیسم چقدر است؟

طول عمر کودکان اوتیسم - کلینیک کاردرمانی پازل

اوتیسم به عنوان یک اختلال مادام العمر شناخته می‌شود که چالش‌های متعددی را پیش روی کودکان و خانواده‌هایشان می‌گذارد. درست است که این اختلال درمان شدنی نیست؛ اما کودکان مبتلا با تکنیک‌هایی می‌توانند زندگی باکیفیت‌تر و طولانی‌تری را تجربه کنند. در کل طول عمر کودکان اوتیسم به عوامل مختلفی بستگی دارد. باید توجه داشته باشید که اوتیسم بالفطره یک اختلال کوتاه کننده عمر به حساب نمی‌آید؛ اما مواردی می‌توانند بر طول عمر افراد مبتلا تاثیر بگذارند. برای اطلاع بیشتر از این قضیه پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

علائم و نشانه‌های اوتیسم

علاوه بر میزان طول عمر کودکان اتیسم، یکی از سوالات پرتکرار در رابطه با علائم و نشانه‌های این اختلال است. در حقیقت والدین می‌توانند از پیش از سه سالگی شاهد علائم باشند. بنابراین باید با مشاهده برخی علائم هرچه سریع‌تر نسبت به به کارگیری اصول مراقبت از کودکان اوتیسم اقدام نمایند. شما به عنوان والدین یک کودک مبتلا به اوتیسم باید به این نکته توجه داشته باشید که شناسایی به موقع این علائم می‌تواند به کودک شما کمک زیادی کند؛ به طور کلی می‌توان علائم متداول این اختلال را به شرح زیر برشمرد:

 • کودکان مبتلا به اوتیسم معمولاً نمی‌توانند به سادگی با دیگران ارتباط برقرار کنند یا در صورت شروع ارتباط از پس ادامه آن بر نخواهند آمد.
 • این کودکان به خوبی نمی‌توانند در درک احساسات دیگران موفق باشند.
 • کودکان مبتلا معمولا دیرتر از هم سن و سالان خود به حرف می‌افتند.
 • معمولا این کودکان در دوست‌یابی مشکل دارند.‌
 • نسب به رفتار بقیه انعطاف‌پذیری نداشته و درکی از شوخی و کنایه ندارند.
 • درک خوبی از زبان بدن یا ارتباط چشمی ندارند.
 • عاشق حرکات تکراری و عادات همیشگی خود بوده و اغلب از تغییر بیزار هستند.
 • به جای ارتباط با دیگران، تنهایی و خلوت کردن با خود را ترجیح می‌دهند.
 • این کودکان اغلب نسبت به صداها، بوها، مناظر و لمس کردن اشیا واکنش‌های عجیبی از خود نشان می‌دهند.
 • آنها اغلب علاقه افراطی به یک سری از اشیا و سرگرمی‌های مورد علاقه خود دارند؛ طوری که می‌خواهند تنها به انجام آنها مشغول شوند.
 • این کودکان اغلب از اصلاح عادات و مکالمات خود یا توضیح دادن در رابطه با چیزهایی ناتوان هستند.

 

بهترین کاردرمانی غرب تهران - کلینیک پازل

 

طول عمر کودکان اوتیسم چقدر است؟

همواره محققان، اوتیسم را به عنوان یک اختلال مبهم و غیرقابل پیش بینی معرفی می‌کنند. منظور از مبهم بودن این اختلال آن است که نمی‌توان آن را درمان کرد یا سرنوشت کودکان مبتلا را پیش بینی کرد! چیزی که در رابطه با این اختلال بسیار مهم و حائز اهمیت است، مراجعه به بهترین کاردرمانگر اوتیسم در تهران و تشخیص به موقع است. در حقیقت والدین باید به کمک متخصصان و کاردرمانگران به فکر ایجاد یک زندگی باکیفیت‌تر و شرایط ایده‌آل برای این کودکان باشند؛ اما به راستی طول عمر کودکان اتیسم چقدر است؟ این کودکان پاک قدر می‌توانند زندگی کنند و چه سرنوشتی خواهند داشت؟

میانگین سن مرگ و میر در جهان ۷۰ سالگی است؛ اما طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که افراد درگیر با اوتیسم به طور متوسط ۵۴ سال عمر می‌کنند. به نظر شما دلیل این کاهش طول عمر چیست؟ در نگاه اول باید بگوییم که اتیسم تنها یک اختلال است و نمی‌توان از آن به عنوان یک بیماری با آمار مرگ و میر بالا یاد کرد؛ یعنی این اختلال همچون سرطان یا سایر بیماری‌های خطرناک کشنده نیست؛ بلکه شرایطی که برای فرد پدید می‌آید همگی دست به دست هم داده و می‌توانند میزان طول عمر را تغییر دهند.

 

 علت کاهش طول عمر کودکان اوتیسم چیست؟

حال که متوجه شدید طول عمر کودکان اتیسم چقدر است، باید در رابطه با علت این کاهش طول عمر نیز صحبت کنیم. همانطور که اشاره کردیم این اختلال به خودی خود مرگبار نیست؛ بلکه به دلیل قرار دادن فرد در شرایط خاصی سبب نزدیکی او به مرگ زودرس می‌شود. برای آنکه از این موارد مطلع شوید، با ما همراه باشید:

زیاد بودن میزان افکار خودکشی

گرچه برخی از انسان‌های عادی نیز ممکن است در دوره‌ای از زندگی خود به خودکشی فکر کنند؛ اما آمارها نشان می‌دهند که این افکار در افراد مبتلا به اوتیسم بیشتر است. تحقیقات نشان می‌دهند که کودکان مبتلا به این اختلال که از اتیسم در طیف خفیف‌تری رنج می‌برند، بیشتر به این افکار در ذهن خود بال و پر می‌دهند؛ زیرا این افراد با عملکرد بالاتر کاملاً نسبت به محدودیت‌ها و چالش‌هایی که با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند، آشنا هستند. در حقیقت این افراد با داشتن آگاهی کافی به خوبی از تفاوت‌های خود با افراد عادی باخبر هستند و به دلیل ناراضی بودن از شرایط ممکن است دست به خودکشی بزنند. همچنین این افراد در مکان‌های مختلف ممکن است توسط دیگر کودکان مورد آزار روحی قرار بگیرند. همین مسئله سبب مضطرب شدن و در نهایت فکر کردن به خودکشی در فرد مبتلا می‌شود تا با خودکشی خود را راحت سازد.

احتمال انجام کارهای خطرناک

یکی دیگر از علت‌های کاهش طول عمر کودکان اوتیسم، ناآگاهی است. این عامل تاثیرگذار بر طول عمر کودکان اتیسم برخلاف عامل قبلی بیشتر مربوط به کودکانی است که در موارد شناختی و یادگیری با اختلال مواجه هستند. طبیعتاً این افراد به دلیل عدم آگاهی نسبت به سایرین، بیشتر در معرض انجام کارهای خطرناک هستند. با این حساب انتظار می‌رود که این افراد برای همیشه تحت نظر باشند تا دست به کارهای خطرناک و کارهایی که ممکن است آنها را در معرض خطر قرار دهد نزنند.

بیماری‌های مزمن

 این مورد نیز بیشتر طول عمر کودکان مبتلا به اوتیسمی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که خودشان و اطرافیانشان دقت و آگاهی کافی در رابطه با بیماری‌های مزمن و علائم را ندارند. حتی به دلیل عدم آگاهی ممکن است بیماری‌های ساده نیز دیرتر تشخیص داده شوند. متاسفانه تشخیص دیر هنگام بیماری‌ها برای این کودکان آثار جبران ناپذیری را در پی خواهند داشت؛ به گونه‌ای که حتی در مواردی می‌تواند سبب مرگ شود.

زیاد بودن استرس

کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است از سوی اطرافیان مورد تمسخر یا تحقیر قرار بگیرند. همچنین در مواردی این امکان وجود دارد که شاهد تبعیض‌هایی باشند. حتی ممکن است آنها به دلیل محدودیت‌های اجتماعی و عدم داشتن توانایی کافی برای برقراری روابط استرس زیادی را تحمل کنند. به بیانی انجام یک کار نسبتا ساده ممکن برای آنها استرس زیادی را به همراه آورد. همانطور که می‌دانید یکی از عواقب ناگوار استرس بیش از حد، بروز مشکلاتی همچون اختلالات گوارشی و بیماری‌های قلبی است. خبر ناگوار اینکه این مشکلات می‌توانند از طول عمر این کودکان بکاهند.

ناتوانی‌های ارتباطی

 از دیگر علل کاهش طول عمر کودکان اتیسم می‌توان به ناتوانی‌های ارتباطی آنها اشاره کرد. همانطور که گفتیم یکی از علائم این اختلال، عدم برخورداری از توانایی کافی برای ارتباط با سایرین است؛ یعنی این کودکان مانند افراد عادی نمی‌توانند با مردم ارتباط بگیرند؛ به همین دلیل بیشتر در معرض اتفاقاتی همچون گم شدن یا ناتوانی در ابراز نیازهای اضطراری خود هستند؛ برای مثال آنها ممکن است در یک شرایط بحرانی که نیاز به کمک دارند نتوانند با دیگران ارتباط برقرار کرده و خواسته خود را به زبان بیاورند.

بی‌احتیاطی خانواده یا مراقبان

خانواده‌های دارای کودک مبتلا به اوتیسم همانطور که می‌توانند نقش تاثیرگذاری بر بهبود کیفیت زندگی فرزندشان داشته باشند، به همان میزان ممکن است سبب بروز اتفاقات جبران ناپذیری شوند. حتی گاهی در موارد نادر دیده شده که والدین یا مراقبان به علت خستگی زیاد از مراقبت از کودک مبتلا به اوتیسم دست به قتل او زده‌اند. همچنین گاهی مرگ زودرس کودکان مبتلا به اوتیسم مربوط به بی‌احتیاطی والدین است. به هر حال کودکان اوتیستیک به دلیل شرایط خاصی که دارند بیشتر نیازمند مراقبت هستند. برای مثال احتمال خفگی یا غرق شدن در آب در کودکان مبتلا به اوتیسم بیشتر از سایرین است؛ بنابراین والدین باید با آگاهی کامل حواسشان به فرزند خود باشد تا در معرض خطرات گوناگون قرار نگیرد.

 

راهکار درمان اوتیسم - کلینیک پازل

 

کلینیک پازل؛ بهترین کاردرمانی اوتیسم در تهران

با آنکه افراد مبتلا به اوتیسم نسبت به کودکان عادی، بیشتر در معرض خطراتی هستند؛ اما والدین با افزایش آگاهی و دانش خود در این زمینه می‌توانند نقش بزرگی در کاهش خطرات داشته باشند. به هر حال آنها باید نسبت به سایر والدین حواس خود را بیشتر جمع کرده و با تقویت روحیه در جهت افزایش طول عمر کودکان اوتیسم گام بردارند. افزایش صبر، حوصله و حواس جمعی در رفتار با کودکان اوتیستیک برای داشتن زندگی ایده آل‌تر و طولانی‌تر کمک خواهد کرد.

 یکی از اقداماتی که باید هر پدر و مادری در حق کودک مبتلا به اوتیسم خود انجام دهد، ارتباط با متخصصان مربوطه است. در واقع پزشکان، وانشناسان و در کل فعالان در حیطه سلامت می‌توانند کودک را از هر نظری مورد کنترل قرار داده تا از بروز اتفاقات و خسارات جبران ناپذیر جلوگیری شود. مجموعه ما یعنی کلینیک پازل با برخورداری از تیم حرفه‌ای و کاربلد این روزها به یکی از بهترین کاردرمانی غرب تهران تبدیل شده است. اگر فرزند شما نیز با این اختلال مواجه است، می‌توانید برای انتخاب بهترین روش افزایش طول عمر کودک خود به کلینیک ما مراجعه نمایید تا همه چیز برای به حداقل رساندن خطرات تهدید کننده به حداقل برسند. متخصصان درمانی باتجربه مجموعه ما با به کارگیری تکینیک‌های کمک کننده تا جایی که ممکن است از هرگونه ناراحتی و افسردگی جلوگیری می‌کنند تا افکار خودکشی از ذهن این کودکان بیرون شود. همچنین تیم درمانی پازل کمک می‌کنند تا کودک شما با اضطراب و استرس‌های احتمالی مبارزه نماید.

 

سخن آخر

اوتیسم در دسته اختلالات کشنده طبقه‌بندی نمی‌شود؛ اما به دلیل قرار دادن کودک در برابر چالش‌های مختلف ممکن است سبب بروز رفتارهایی همچون خودکشی و افسردگی شود. از سوی دیگر این کودکان نیاز به توجه زیادی از سوی اطرافیان و خانواده دارند تا به سمت انجام کارهای خطرناک و پرریسک نروند. همچنین همه کودکان مبتلا به اوتیسم باید تحت کنترل یک پزشک ماهر باشند تا او در سریع‌ترین زمان ممکن بیماری‌های مزمن احتمالی را تشخیص دهد. با توجه به موارد گفته شده خانواده و اطرافیان تاثیر بسزایی در افزایش طول عمر کودکان اتیسم دارند. شما به عنوان یک خانواده آگاه برای کمک به فرزند خود می‌توانید به بهترین کار درمانگر اوتیسم در تهران مراجعه کرده و در نگهداری و مراقبت از فرزند خود کوشا باشید.